Leczenie żylaków skleroterapią to sprawdzona, skuteczna, bazpieczna, niechirurgiczna metoda usuwania żylaków kończyn dolnych.
Skleroterapia to idealna metoda dla pacjentów, którzy nie mogą sobie pozwolić na długi okres wyłączenia z życia zawodowego.
Przewagą skleroterapii nad leczeniem operacyjnym jest możliwość jej przeprowadzenia w warunkach ambulatoryjnych, bez konieczności znieczulenia, w krótszym czasie i bez urazu tkanek.
Na czym polega zabieg
Zabieg polega na podaniu do światła naczynia sklerosantu pod wpływem, którego dochodzi do podrażnienia błony wewnętrznej naczynia efektem czego jest proces zapalny i produkcja włóknika.
Kompresjoterapia uzupełnia zabieg przyczyniając się do zbliżenia ścianek naczynia co prowadzi szybszego procesu włóknienia naczynia ostateczne wyłączając je z układu żylnego.
Organizm jest zdolny do częściowego wchłonięcia tego zwłóknianego naczynia (a w przypadku pajączków nawet całkowitego) i po pewnym czasie żylak staje się zupełnie niewidoczny.
Wskazania
- pajączki naczyniowe (teleangiektazje)
- niewielkiego stopnia poszerzenia żylne (żyły siatkowate)
- średnie i duże żylaki
- żylaki nawracające po operacji (żylaki nawrotowe)
- uszkodzenie głównych pni żylnych
- owrzodzenia podudzi
W przypadku leczenia głównych pni żylnych zabieg jest wykonywany pod kontrolą USG .
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
- uczulenie na środki obliterujące
- zakrzepica żył głębokich
- przyjmowanie leków hormonalnych
- ciąża i karmienie piersią
- poważne choroby układowe
- infekcje układowe lub miejscowe
- rozległe zakażenia bakteryjne skóry
- ciężkie przypadki niedokrwienia kończyn
- nie dające się wyleczyć obrzęki kończyn dolnych
- unieruchomienie
Postępowanie po zabiegu
Po skończonym zabiegu i założeniu opatrunku uciskowego chory powinien spacerować przez 20-30 minut. Nie wolno w tym czasie siedzieć, stać ani leżeć. Opatrunek uciskowy na nodze należy trzymać od 5-14 dni - w zależności od zalecenia lekarza. Przez okres noszenia opatrunku konieczne jest prowadzenie czynnego trybu życia i codzienny, co najmniej jednogodzinny spacer. Należy unikać dłuższego stania lub siedzenia.
Proces gojenia trwa od kilku do kilkunastu tygodni w zależności od stopnia zaawansowania pierwotnych zmian. Pacjent w tym okresie wraca do codziennych czynności.
Po zabiegu absolutnie zakazana jest ekspozycja na światło.
Następny zabieg można wykonać najszybciej po 2 tygodniach, ale nie ma przeszkód, by robić je rzadziej. Pacjentom średnio wystarczają 3-4 zabiegi na nogę dla osiągnięcia zadowalającego efektu.