MEDYCYNA ESTETYCZNA 


 OKULOPLASTYKA 


 KOSMETOLOGIA 

Oczy najczęściej informują innych o naszym wieku i stanie zdrowia. Zmiany powiek związane są z rozciągnięciem się skóry górnych powiek i pojawieniem się tak zwanych "worków" pod oczami, jest to niestety nieunikniony proces. Dzięki zabiegowi zwanemu plastyką powiek możliwe jest chirurgiczne poprawienie ich wyglądu - odmłodzenie oczu. Nie usunie się jednak wszystkich zmarszczek, kurzych łapek i nie wyeliminuje się ciemniejszych przebarwień pod oczami.

Czym jest plastyka powiek

Plastyka powiek jest procedurą mającą na celu skorygowanie obwisłych i opadających powiek oraz usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej, skóry i zanikających mięśni, a nawet uwypuklającego się tłuszczu z okolic oczu. W miarę starzenia większość ludzi zauważa zmianę w wyglądzie okolic oczu - zwiotczenie skóry, "worki" pod i nad oczami. Czasem zdarza się też, że pod nadmiarem tkanki tłuszczowej osadzonej na kości brwiowej zanika całkowicie górna powieka. Procedura ta może dać znacznie młodszy wygląd zmęczonej i postarzałej twarzy. Korekcja powiek nie usunie zmarszczek z okolic oczu. Zmarszczki okolic oczu to kurze łapki i podobne zmarszczki wokół oczodołów. Procedura ta także nie usunie ciemnych podkówek nad i pod oczami, ani nie podniesie brwi.
Zabieg korekcji powiek może w dużym stopniu poprawić twój wygląd i nadać okolicom oczu bardziej "obudzony" wygląd. Zabieg ten może także skorygować niektóre problemy związane ze wzrokiem, jak na przykład ograniczenie widoczności spowodowane nadmiarem skóry. Niektórzy mogą uważać, że wyglądają na zmęczonych lub złych, właśnie z powodu opadających powiek. Korekcja pomoże pozbyć się tego nadmiernego "bagażu" i sprawi, że będziesz czuć się i wyglądać dobrze.
Zwiotczenie powiek jest przede wszystkim wynikiem zmian wstecznych włókien kolagenowych i elastycznych skóry. Celem operacji jest usunięcie sfałdowania górnych powiek, worków powiek dolnych oraz drobnych zmarszczek wokół oczu.

Czy nadajesz się na korekcję powiek

Osoba poddająca się zabiegowi powinna cieszyć się dobrym zdrowiem, nie powinna wykazywać żadnych aktywnych chorób, czy też stanów przedchorobowych. Powinna być stabilna emocjonalnie i psychicznie, mieć realistyczne oczekiwania. Jeśli chcesz pozbyć się obwisłych powiek, a spełniasz powyższe warunki, nadajesz się na operację korekcji powiek. Większość pacjentów to osoby w wieku 35 - 65 lat. Jeśli jednak brzydki wygląd powiek jest w twoim przypadku uwarunkowany dziedzicznie możesz chcieć poddać się tej operacji wcześniej.
Jeśli cierpisz na nadczynność tarczycy lub hipometabolizm nie możesz poddać się tej operacji. Żadna operacja bowiem nie jest w stanie usunąć lub zredukować obrzęku (opuchlizny powstałej na skutek zatrzymania płynów) okolic oczu. Błędnie zdiagnozowana przyczyna krągłości okolic ocznych jest niezwykle niebezpieczna.

Przebieg operacji

Zabieg przeprowadza się najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Podczas zabiegu pacjent jest przytomny lecz nieco wyciszony i rozluźniony, nie odczuwa żadnego bólu. Powieki i obszar wokół oczu są zdrętwiałe.
Operacja korekcji powiek zajmuje przeważnie 1 - 3 godzin. Jeżeli operacji poddawane są powieki dolna i górna czas ten jest bliższy 3 godzinom. Korekcja powieki górnej jest wykonywana jako pierwsza, ponieważ wycinane są większe partie skóry, a opuchlizna jest większa niż w przypadku powieki dolnej. Wyjątek stanowi przypadek, gdy pacjent posiada duże "worki" pod oczami.

Korekcja powiek górnych

Przy korekcji powiek górnych lekarz wykonuje nacięcie w miejscu naturalnych bruzd na powiekach, następnie oddziela skórę od leżącej poniżej tkanki tłuszczowej i mięśni, usuwa zbędny tłuszcz i często wycina nadmiar skóry i/lub mięśni. Nacięcia mogą być przedłużone na kurze łapki lub na kąty oczu.

Korekcja powiek dolnych

Przy korekcji powiek dolnych cięcie wykonuje się tuż pod rzęsami, chirurg oddziela skórę od tkanki tłuszczowej i mięśni, wycina nadmiar skóry i mięśni z tzw. "worka pod oczami".
Często zwiotczeniu skóry powiek towarzyszy uwypuklanie się tłuszczu okołogałkowego, jego usunięcie odbywa się w taki sam sposób jak korekcja powiek. Podczas zabiegu wycina się nie tylko nadmiar rozciągniętej skóry ale również uwypuklający ją tłuszcz okołogałkowy.

Przebieg pooperacyjny

Możesz czuć się otępiony znieczuleniem i lekami. Będziesz musiał odpoczywać. Będziesz także musiał trzymać głowę uniesioną przez około 10 dni po operacji - w zależności od opinii chirurga. Należy stosować chłodne kompresy, aby ograniczyć opuchliznę i sińce do minimum, zaleca się używanie masek na oczy, pozostają chłodne przez długi czas bez konieczności moczenia oczu.
Zazwyczaj opuchlizna staje się bardziej widoczna wieczorem, a trzeciego dnia jest zwykle największa. W miarę upływu czasu opuchlizna ustąpi. Sińce ustąpią także. Przygotuj się więc psychicznie na swój początkowy wygląd - sińce i opuchlizna są normalnym elementem przy większości operacji, a w szczególności w operacjach tak delikatnej okolicy jak oczy.
Rozległość sińców różni się w zależności od danego pacjenta. Najgorszy stan to pierwszy tydzień. Bezpośrednio po operacji sińce i opuchlizna mogą nie być zbyt duże, ale przez kolejnych kilka dni efekty te będą narastać, a trzeciego dnia mogą być nawet bardzo drastyczne. Chirurg może zalecić używanie kropel do oczu lub specjalnej substancji nawilżającej. Może zdarzyć się, że twoje gruczoły łzowe nie będą w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości łez przez pierwsze kilka dni lub tygodni po operacji. Może także zdarzyć się, że doświadczysz zupełnie przeciwnego efektu, czyli nadmiernego łzawienia. Może także wystąpić nadwrażliwość, rozmazany lub podwójny obraz.

Szwy z powiek górnych usuwane są po około 4 dniach z dolnych po 5-7 dniach. Opuchlizna zacznie znikać pod koniec tygodnia, chociaż może się także utrzymać do 3 tygodni, w tym okresie nie wolno nosić szkieł kontaktowych. Nawet jakiś czas później szkła mogą powodować dyskomfort. Możesz także doświadczyć nadmiernego łzawienia lub wręcz odwrotnie, nadmiernej suchości z powodu braku łez. Dolegliwość ta zniknie wraz z procesem gojenia, zazwyczaj po kilku tygodniach. Większość pacjentów wraca do pracy po 7 - 10 dniach, chociaż opuchlizna i siniaki są nadal obecne. Powinno się ograniczyć przebywanie na słońcu, ponieważ i oczy i miejsca nacięć źle na nie reagują. Unikaj intensywnego ruszania gałką oczną przez pierwszych kilka dni (około 5 dni). Przez przynajmniej 3 tygodnie nie powinno się nadwyrężać oczu. Nie wolno wykonywać wyczerpujących czynności. Nie wolno wykonywać żadnych sportów kontaktowych. Po kilku tygodniach, gdy zejdzie posiniaczenie, będzie można używać kosmetyków. Nigdy nie używaj kosmetyków, gdy szwy nie zostały zdjęte, a rany nie zagoiły się.

Ryzyko i powikłania przy korekcji powiek

Mniej szkodliwe powikłania przy operacji korekcji powiek to podwójny lub zamazany wzrok przez kilka dni po operacji, chwilowa opuchlizna w kącikach oczu oraz małe punkciki, które mogą być usunięte przez nakłucie ich igłą chirurgiczną. Może się zdarzyć, że podczas procesu gojenia rozwinie się asymetria lub rozległe blizny - zależy to od cech indywidualnych.
Możesz także mieć problemy z zamykaniem oczu podczas snu. W bardzo rzadkich przypadkach stan ten może pozostać trwałym zjawiskiem pooperacyjnym. Jeśli masz problemy z tarczycą (nadczynność tarczycy lub chorobę Gravesa) lub małe łzawienie (suchość oczu), problemy z krążeniem, czy wysokie ciśnienie krwi, operacja korekcji powiek może być dla ciebie bardziej ryzykowna niż dla całkowicie zdrowej osoby. Choroba Gravesa wiąże się z obfitą opuchlizną tkanek wokół oczodołów. Opuchlizna ta może być Ąle zdiagnozowana jako nadmierne pokłady tłuszczu. Jeśli nadczynność tarczycy ma ostry przebieg możesz doświadczyć ostrego obrzęku i zatrzymania płynów szczególnie w okolicy oczodołów. Stany te są często błędnie interpretowane przez lekarzy jako zbędna tkanka tłuszczowa w tej okolicy twarzy - gdy zostanie usunięta konsekwencje są katastrofalne. W rezultacie oko wygląda jakby było wciągnięte do środka. Upewnij się, że lekarz dobrze zdiagnozuje przyczynę twoich opuchniętych powiek. Operacja plastyczna nie jest w stanie usunąć obrzęku spowodowanego chorobą.
Inne stany chorobowe, które mogą zwiększać ryzyko to miastenia, choroba sercowo-naczyniowa, cukrzyca, odłączająca się siatkówka oraz jaskra, słabe krążenie i słaba elastyczność. Przedstaw dokładnie swój stan zdrowia chirurgowi przed operacją, gdyż ma to duży wpływ na rezultaty operacji.